• sr
  • cs
  • en
  • fr
  • de
  • it
  • pl
  • ru

Kuchnia Czarnogórska

Kuchnia i potrawy są ważnym elementem kultury i tradycji każdego narodu. Biorąc pod uwagę narody południowoeuropejskie trzeba podkreślić, że jeszcze dodatkowo umieją one podczas posiłków przyjemnie spędzić czas. Dzieje się tak być może dzięki ich wesołemu usposobieniu lub temperamentowi. Także Czarnogóra ma swoje tradycyjne dania. Tak samo jak gdzie indziej na Bałkanach, również tu prym wiodą ryby i owoce morza – karp, pstrąg, węgorz, skorupiaki morskie, a także pozostałe gatunki mięs, które najczęściej przygotowuje się na grillu.

Tradycyjne dania

Podstawą każdego czarnogórskiego dania jest oczywiście oliwa z oliwek. Narody południowe odżywiają się bardzo zdrowo, dlatego w tutejszej kuchni nie może zabraknąć warzyw, takich jak: szparagi, por, cebula, pokrzywa, pietruszka, oliwki i cykoria.

Prszut to wędzona surowa szynka, którą serwuje się pokrojoną na bardzo cienkie plastry. Prszut suszy się na wysokości 900 m n.p.m. w górach Lovćen. Dwa tygodnie moczy się go w roztworze z soli, a następnie pięć-osiem miesięcy wędzi się w stanie rozwieszonym w suchym pomieszczeniu. Przez pierwsze trzy miesiące w pomieszczeniu pali się drewnem bukowym, nie z powodu wędzenia, ale dlatego, aby na szynkę nie siadały muchy.

Pljeskavica – zraziki z rusztu czy innymi słowy bałkański hamburger. Przed podaniem posypuje się go miękkim serem owczym. Čevapi-to paluszki z grillowanego posiekanego mieszanego mięsa, dobrej jakości. Džigerica – to wyśmienita i soczysta wątróbka grillowana, serwowana z chlebem lub innym dodatkiem. Sałatkę, popularną także w innych częściach Europy, przygotowuje się z pokrojnych pomidorów i ogórków. Przed podaniem posypuje się startym serem bałkańskim.

Ryby i owoce morza

Czarnogórzanie serwują wiele potraw przyrządzonych z ryb i owoców morza, wynika to z położenia ich kraju nad Adriatykiem. W jadłospisie góruje dorsz, okoń morski, piotrosz, kielec czy dorada. Jezioro Szkoderskie z kolei jest miejscem połowów karpia, który najczęściej serwowany jest w formie pieczonej. Na czarnogórskim stole nie może zabraknąć owoców morza, takich jak kalmarów, kałamarnic czy ośmiornicy.

 

About the Author